Gmina Bartoszyce
Logo: Urząd Gminy Bartoszyce
zmieniamy się na lepsze

Aktualności

Ludowy śpiew w Tolko

W niedzielę 28 października 2018r. o godz. 15.00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Tolko odbędzie się spotkanie z zespołem śpiewaczym „Wojcieszanie”. Będzie to drugie z trzech spotkań zaplanowanych w ramach projektu „Niechaj wieść o tej krainie w wojcieszańskim śpiewie płynie”. Dofinansowanie projektu uzyskała nieformalna grupa „Zgodna Dłoń” z Wojciech do konkursu grantowego Działaj Lokalnie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego przez LGD Warmiński Zakątek we współpracy z Akademią Rozwoju Filantropii w Polsce.

Spotkanie uczniów z policjantami

Szkołę Podstawową w Wojciechach odwiedzili policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Bartoszycach.  Celem wizyty było przeprowadzenie pogadanek z uczniami na tematy związane z bezpieczeństwem. Policjanci przybliżyli dzieciom zagadnienia związane z zachowaniami agresywnymi oraz bezpieczeństwem w domu i w szkole. Tematem pogadanki były także obowiązujące przepisy ruchu drogowego, odpowiedzialność prawna nieletnich oraz zasady zachowania się, panujące w szkole i poza nią. Funkcjonariusze policji uwrażliwili uczniów na zagrożenia i ewentualne skutki prawne, będące wynikiem niewłaściwego korzystania z Internetu, telefonów komórkowych oraz stosowania przemocy fizycznej i psychicznej. Uczniowie chętnie odpowiadali na pytania zadawane przez policjantów, podawały przykłady niewłaściwego zachowania się. Podczas spotkania dzieci otrzymały cenne wskazówki, jak postępować, by żyć lepiej i bezpieczniej, do kogo zwrócić się i gdzie szukać pomocy w razie zagrożenia. Uczniowie  z dużym zainteresowaniem słuchali rad i wskazówek zaproszonych gości.

Skrzynka pocztowa powinna być przy każdej posesji

Skrzynka pocztowa powinna znajdować się na każdej posesji. To dziś  w Polsce prawny obowiązek. Jednak skrzynka to również element krajobrazu naszych wsi, miasteczek i miast, który powinien być standardem – jak numer domu czy dzwonek do drzwi.
 
Każdy z nas – mieszkańców gminy, otrzymuje przecież na adres domowy listy, gazety lub zawiadomienia o możliwości odbioru przesyłek. Oczywiście z różną częstotliwością – jedni niemal codziennie, inni rzadziej, np. kilka razy w roku. Wszystkim nam jednak zdarza nam się narzekać, że listy lub gazety są zamoczone, zniszczone lub, że nie otrzymaliśmy oczekiwanego listu, awiza.
czytaj dalej

Konkurs edukacyjny „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”

Na początku roku szkolnego nauczyciele i uczniowie klas I- III ze Szkoły Podstawowej w Wojciechach przyjęli zaproszenie do wzięcia udziału w konkursie edukacyjnym „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków” organizowanym przez sieć sklepów, gdzie można wygrać księgozbiór dla szkolnej biblioteki.
 
Celem konkursu jest budowanie nawyku codziennego czytania wśród uczniów. Szkoła otrzymała materiały motywacyjne dla uczniów i rodziców: mini albumy na naklejki dla dzieci, które bardzo zainspirowały ich do codziennego głośnego czytania. Jak twierdzą psychologowie, do wyrobienia nowego nawyku potrzebne jest powtarzanie działania przez co najmniej 21 dni, dlatego ideą albumu było zebranie przez dzieci 21 naklejek. Nauczyciele przyznawali naklejkę za, potwierdzone podpisem rodzica, poświęcenie co najmniej 10 minut dziennie na głośne czytanie. Na zajęciach wychowawcy jak również uczniowie czytali otrzymaną  przez sieć sklepów Biedronka książkę „Co się stanie na leśnej polanie, czyli wesołe przygody gangu słodziaków”. Urozmaiceniem i największą frajdą przy czytaniu książki były otrzymane maskotki wszystkich Słodziaków.
 
Ponadto w szkole zorganizowany został „Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania” z udziałem rodziców i Kingi Chodary z Nadleśnictwa Górowo Iławeckie.
 
Na początku klasa II zaprezentowała dla wszystkich gości taniec do piosenki „Chodź poznaj Gang Słodziaków”- wszyscy uczniowie zaprezentowali się we własnoręcznie wykonanych maskach zwierząt występujących w piosence. Po wykonanej piosence pani z Nadleśnictwa zapoznała uczniów z kilkoma informacjami o tym , czym się zajmuje w swojej pracy a następnie przeczytała krótką historyjkę o kilku leśnych przyjaciołach z książki pt. „ Gang Słodziaków”. Po przeczytaniu  dzieci odpowiadały na szereg pytań, które zadawała im pani leśnik dotyczących treści historyjki. Niespodzianką stała się przygotowana przez panią Kingę prezentacja multimedialna pt. „Kto mieszka w lesie”, która bardzo zainteresowała i zaangażowała dzieci do słuchania  a później do zadawania różnych pytań o zwierzętach, które występują w lasach. Na koniec pani leśniczy wyjęła z magicznej skrzyni eksponaty różnych ptaków występujących w Polsce o których w bardzo interesujący sposób opowiedziała. Na zakończenie dzieci za pomocą rolek po ręcznikach papierowych, które przypominały kształtem lornetki , wypatrywały zwierzęta w wykonanej przez rodziców dekoracji sali.  W tym dniu uczniowie przy wsparciu zaproszonych rodziców wykonali także drugą część pracy konkursowej, gdzie należało napisać lub narysować własną historię o dalszych przygodach Gangu Słodziaków.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

9Galeria zdjęć: Konkurs edukacyjny „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”

Rozegrali turniej tenisa stołowego

W Gminnej Hali Sportowej w Bezledach odbył się  turniej „Tenis stołowy moją dyscypliną sportu”.
 
Celem turnieju było m.in. zachęcenie do uprawiania tenisa stołowego oraz zapewnienie wszystkim uczestnikom zajęć ciekawych form rekreacyjno-sportowych. Rywalizacja  dziewcząt i chłopców  odbyła się w dwóch kategoriach wiekowych – I kat. – rocznik 2006 i młodsi oraz II kat – rocznik 2005 – 2003.
 
Wyniki turnieju:
Rocznik 2006 i młodsi
Dziewczęta
I m. Gralewska Aleksandra – ZSz-P Bezledy
II m. Kowalczyk Julia          –  Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Rodnowie
III m. Kanarek Aleksandra  –  SP Sokolica
 
Chłopcy
I m. Groszyk Wojciech  –  ZSz-P Bezledy
II m. Aduła Radosław –SP Wojciechy
III m. Woliński Michał – SP Żydowo
 
 
Rocznik 2005 – 2003
 
Dziewczęta
I m. Ikier Julia                    –     ZSz-P Bezledy
II m. Huszcza Aleksandra –  Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Rodnowie
III m. BiałouszWiktoria    –  SP Sokolica
 
Chłopcy
I m. Chilimończyk Michał  – SP Sokolica
II m. Dedo Tomasz            – ZSz-P Bezledy
III m. Aduła Maciej          – SP Wojciechy

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

31Galeria zdjęć: Turniej tenisa stołowego

Drużyna z Tolko wysuwa się na prowadzenie

Rozegrano siódmą kolejkę ligi sołeckiej. Łabędnik przegrał z Tolko 0:5, drużyna z Kinkajm wygrała z Łojdami 3:2, a ekipa z Bezled pokonała Łabędnik I  6:1.
 
Wyniki kolejki:
  1. Łabędnik – Tolko 0:5  (0:1) ;  Jagielski (23,43), Rydel Patryk (38k), Tymcio (40), Rydel Paweł (47).
  2. Kinkajmy – Łojdy 3:2  (0:1) ; Janka (37), Sobolewski(42,55)  ;  samobójcza (3), Tomaszewicz (52).
  3. Bezledy – Łabędnik I   6:1   (3:0);  Bejnar (8,16,44,53), Hercer (24), Jakutowicz (56),            ;  Sznigenberg (49).
  tabela:
miejsce drużyna punkty bramki
1. Tolko 21 52:9
2. Bezledy 13 20:18
3. Kinkajmy 10 21:19
4. Łojdy 6 18:33
5. Łabędnik 6 14:26
6. Łabędnik I 4 12:32

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

63Galeria zdjęć: Siódma kolejka ligi sołeckiej

Pierwsze warsztaty w świetlicy w Osiece

W świetlicy wiejskiej w Osiece odbyły się pierwsze warsztaty z quilingu  w ramach projektu  „Mieszkańcy Sołectwa Osieka kuźnią talentów i inicjatyw” realizowanego   przez Grupę Nieformalną „Tęcza”  z Osieki w porozumieniu z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Tolko.
 
Uczestnicy warsztatów otrzymali fachowy instruktaż wykonywania prac techniką quilingu od przedstawicielek z Koła Gospodyń Wiejskich w Galinach. Następnie we czwartek odbyły się warsztaty  z dziedziny plastyki (malarstwo na płótnie), które poprowadził Jan Bachar.
Warsztaty (plastyczne i quilingu)  wzbudziły nie tylko zainteresowanie mieszkańców Sołectwa Osieka ale również okolicznych miejscowości. Panowała serdeczna atmosfera.
 
Projekt  otrzymał dofinansowanie  z konkursu  grantowego „Działaj Lokalnie X” ogłoszonego przez Lokalną Grupę Działania „Warmiński Zakątek” w Dobrym Mieście. Projekt jest współfinansowany przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności oraz Akademię Rozwoju i Filantropii w Polsce.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

21Galeria zdjęć: Pierwsze warsztaty w świetlicy w Osiece

„Biegamy dla Niepodległej”

„Biegamy dla Niepodległej” pod takim hasłem po raz drugi w lasku miejskim w Bartoszycach odbyły się Indywidualne Gminne Biegi Przełajowe w kategorii szkół podstawowych i ostatnich klas gimnazjalnych. Udział wzięło 134 zawodników, którzy rywalizowali między sobą  o najlepsze miejsca nagradzane medalami.
 
Głównym celem zawodów było uczczenie 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, wdrażanie młodych sportowców do uprawiania dyscyplin lekkoatletycznych, czynnego wypoczynku na łonie natury, zachęcanie ich do rywalizacji indywidualnej oraz krzewienie zasady fair-play w sporcie i w życiu codziennym.
 
Podobnie jak w edycji jesiennej, w sportowej rywalizacji wzięły też udział dzieci z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Rodnowie.
 
Wyniki:

Szkoły podstawowe

dziewczęta chłopcy  
Klasy IV  
I m. – Kupis Dominika – SP Krawczyki
 
II m. – Sokołowska Nikola – SP Wojciechy             III m. – Kucharska Magdalena – SP Żydowo
Im. –   Reluga Michał – ZSz-P Bezledy                                II m. – Nikraszewicz Adrian – SP Rodnowo                    III m. – Fredo Jakub – SP Sokolica  
Klasy V  
I m.-   Kwilińska Anna  – SP Wojciechy                 II m. – Gronczewska Paulina – SP Wojciechy                           III m. – Szarejko Dominika – SP Rodnowo I m. –  Sokołowski Sebastian – SP Wojciechy    II m. – Marks Jakub – ZSz-P Bezledy                       III m. – Kupisz Paweł – SP Krawczyki  
Klasy VI  
I m. – Kanarek Aleksandra – SP Sokolica            II m. –  Klimek Emilia – SP Żydowo                    III m. –Jasiukiewicz Gabriela – SP Żydowo I m. –  Śliwkowicz Mateusz – SP Wojciechy
 
II m. –  Majcher Dominik – SP Sokolica        IIIm. – Szarek Krzysztof – SP Wojciechy
 
Klasy VII  
I m. – Apalewicz Nikola – SP Wojciechy                     II m.-  Warda Aleksandra – SP Żydowo                    III m. –Żylińska Wiktoria – ZSz-P Bezledy I m. –  Prajs Marcin – SP Sokolica
 
II m. –  Pawelczyk Olaf – ZSz-P Bezledy
IIIm. – Kozłowski Szymon – SP Żydowo
 
Klasy VIII  
I m. – Kozłowska Oliwia – SP Żydowo                     II m.-  Suprynowicz Julia – SP Krawczyki                   III m. –Jasiecka Jolanta – SP Wojciechy I m. –  Wiżynis Janusz – SP Wojciechy
 
II m. –  Mazurowski Olaf – SP Sokolica
IIIm. – Kucharski Emil – SP Żydowo
 
Klasy gimnazjalne  
     
Klasy III  
I m. – Kupis Barbara – Sokolica (Kinkajmy)                             II m. – Zając Aleksandra – Sokolica (Kinkajmy)               III m. – Łazarska Roksana  – ZSz-P Bezledy I m. – Mazurowski Karol – Sokolica (Kinkajmy)                                                       II m. – Chilimończyk Michał – Sokolica (Kinkajmy)
 
III m. – Makarewicz Dominik – ZSz-P Bezledy

35Galeria zdjęć: Biegamy dla Niepodległej

Modernizacja boiska w Tolko

„Modernizacja boiska w Tolko” to projekt, który uzyskał dofinansowanie w ramach konkursu „Małe Granty Sołeckie Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego”. Ideą konkursu jest promowanie działań z zakresu modernizacji terenów wiejskich i wspieranie przedsięwzięć inwestycyjnych wpływających na zwiększenie poziomu zaangażowania społeczności lokalnych na obszarach wiejskich. Dofinansowanie w wysokości 8 tys. zł otrzymały projekty zgłoszone przez gminy i realizowane w sołectwach na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Na wniosek mieszkańców Tolko złożony został przez Urząd Gminy Bartoszyce projekt na modernizację boiska. W ramach działania została zmodernizowana płyta boiska, ustawione bramki, powstały nowe ławki i kosze oraz tablice informacyjne. W poprawę funkcjonalności boiska włączyli się również mieszkańcy, którzy w ramach wolontariatu pomagali przy pracach remontowych. – Jest to kolejne zrealizowane zadanie inwestycyjne, które będzie służyło ogółowi społeczeństwa. Przyczyni się do wzrostu aktywności fizycznej i stworzy warunki do  atrakcyjnego spędzania czasu wolnego – mówi Bogusław Miluski, zastępca wójta gminy Bartoszyce.
 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

11Galeria zdjęć: Modernizacja boiska w Tolko

Piąta kolejka ligi sołeckiej

Rozegrano piątą kolejkę ligi sołeckiej w sezonie 2018/19.  Łabędnik zremisował u siebie z Kinkajmami. Samobójczego gola w 51 min. strzelił Czajkowski (Łabędnik), ale po kilku minutach trafił już do właściwej bramki ustalając wynik meczu na 2:2. Ekipa z Łojd wygrała z Łabędnikiem I 6:4, a gracze z Tolko rozgromili rywali z Bezled 8:1. Jedyną bramkę  dla Bezled z rzutu karnego strzelił Hercer.
 
Wyniki kolejki przedstawiają się następująco:
  1. Łabędnik – Kinkajmy 2:2  (0:0) ;  Lis (36), Czajkowski (57)    ;   Domański (35), samobójcza (51).
  2. Łojdy – Łabędnik I 6:4  (4:1) ; Perlejewski (6,32,46), Tomaszewicz (9,20), Kowalski (23)   ;   Ziemacki (16,43), Frydrych (52), Komarzewski (59).
  3. Tolko – Bezledy   8:1   (4:0)    ;   Tymcio (3,32), Rydel (8,29), Lizio (25), Mucha (36), Kapturski (56),            Nurczyk (58)  ;  Hercer (53k).
  tabela:
 
 
miejsce drużyna punkty bramki
1. Tolko 15 41:8
2. Kinkajmy 7 18:15
3. Bezledy 7 12:17
4. Łojdy 6 16:24
5. Łabędnik I 4 10:20
6. Łabędnik 3 8:21
 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

53Galeria zdjęć: Piąta kolejka ligi sołeckiej

Lokalizacja
Facebook Page Plugin